Category: Giant Eagle


Here is a first look at the new Giant Eagle ad. We can see its getting close to Thanksgiving. Think about taking advantage of some of the sales to add to your stockpile.


1 free wilton pan instantly on 4 of the following:
**Betty crocker muffin mix $2.50, Use $1/2
**Bisquik $2.50, Use $.60 printable (www.bettycrocker.com)
**Gold Medal flour $2.50
Fuel Perks Deals

Bonus .20 fuelperks on any 2:
**Quilted Northern 18 double rolls 9.99
**Brawny 8 giant rolls 9.99
**Angel soft 24 double rolls 9.99, Use $1/2 from 8/14/11 RP
**Sparkle 12 big or 12 large rolls 9.99, Use $1 from 9/25/11 RP

Produce

Potatoes 10lb bag BOGO
Bag salad or baby spinach BOGO
Yams 2lbs for $1

Grocery

Ocean spray cranberry sauce $1.25, Use $1/2 printable
*Final Cost $.75 each when you buy 2 with 1 coupons

Campbells condensed cream of mushroom or cream of chicken 5/4, Use $1/5 Printable
*Final Cost $.60 each when you buy 5 with 1 coupon

Pop secret popcorn $2.50, Use $1/2 Printable
*Final Cost $2 each when you buy 2 with 1 coupon

Carnation Evaporated Milk $1, Use $.50/2 or $1/2 from 9/25/11 RP
*Final Cost $.50 each when you buy 2 with 1 coupon

Keebler pie crust $2.50, Use $.50/3 from 11/6/11 RP
*Final Cost $2 each when you buy 3 with 1 coupon

DH cake, brownies or frosting $1.25, Use $.50 for cake from 11-6-11 SS
*Final Cost $.25

Del Monte veggies or College Inn broth 20/15 – $5 off instantly 20/10
College inn aseptic broth $2
GM cereals $2.50
Knorr sides or uncle bens ready rice $1
Stove top stuffing $1.25
Heinz gravy $1
Bruces cut yams $2.50
Nabisco ritz, premium crackers or crackerfuls $2.50
Doritos BOGO
Keebler boxed crackers or grahams $2.50
$4 off your next milk purchase on 3 Post Cereals 3/10
GM chex cereal 3/9 – $4 off instantly $1.67
GM milk ‘n cereal bars, nature valley bars $2.50
BC fruit by the foot or gushers $2
Mrs. Butterworth’s syrup $3
Emerald breakfast on the go, dry roasted peanuts $2.50
Kellogg rice krispies treats, cinnabon snack bars, keebler granola fudge bars $2.50
Ragu $1.25
Wishbone $2
Full line of hungry jack potatoes 20% off
McCormick gravy $1
Newmanns pasta sauce or salsa $2.50
Kraft parmesan seasoning blends $1.67
Zatarains rice 8/10
Hellmann’s $3
Delgrosso la famiglia pasta sauce BOGO
Delallo roasted red peppers $2
Delallo olive oil 5.99
Dei fratelli canned tomatoes or pizza sauce $1
Starkest chunk light tuna 5/4
Knorr homestyle stock 2.99
Nissin top ramen 5/1
Maxwell house international café 2.99
Lipton tea bags $3
Kashi cereal or tlc granola bars $3
Muir glen soup or tomatoes 4/8
Jimmy Dean rolls, pre-cooked sausage ot crumbles $3.50
Hillshire farm cocktails $3.50
Sugardale bacon 4.19
Al fresco 3.99
Eckrich kielbasa or smoked sausage $3.50
Tyson entrees $5
Johnsonville breakfast links, patties or smoked sausage links $3.50, Use $.55 SavingStar deposit
Nestle morsel $2.50
King Arthur flour 3.99
McCormick spices or extracts 30% off

Beverage
Coke 12 packs 3/11 – 1 free instantly 4/11
Pepsi 2 liters 3/$4
Lipton ice tea 12 or 6 packs $5 – $2 off instantly 2/8
Powerade $1 – 2 free instantly 1$5
Pepsi 6 or 8 packs 4/11
Dasani 2/9
7up, A&W, Sunkist 12 or 8 packs 3/12

Dairy Case

Pillsbury sweet rolls, breads or pizza crust 3/6 – $1 off instantly $1.67, Use $.50 from 10/6/11 SS
*Final Cost $.66 each when you buy 3 with 3 coupons

Sargento shredded cheese $2.50, Use $.55 printable
*Final Cost $1.40

Kraft philly cream cheese $1.25
Daisy sour cream 1.79
Country crock soft spread 45 oz $3
LOL spreadable butter w/ canola oil $1.50
Breakstone sour cream dips $2.50
Pillsbury Grands $1.75
Dannon activia and light&fit yogurt $2.50
MM pure squeezed OJ $2.50
International delight 2/3
Yopliat light or thick&creamy 20/12
Dole 100% juice or trop50 lemonade $2.50
Deans trumoo chugs or milkshakes $1
Yoplait splitz, delights, trix, or light granola parfait 4/8
Frigo cheese heads string cheese 6.49

Frozen

Hanover gold or silverline veggie $1.67, Use $1/2 from 11/6/11 RP
*Final Cost $1.07 each when you buy 2 with 1 coupon

Rhodes warm-n-serve rolls $2.50, Use $.75 from 9/18/11 RP
*Final Cost $1

Cascadian farm veggies or potatoes 4/9 – 1 free instantly 5/9, Use $.85 Printable or $.75 Printable
*Final Cost $1.20 each when you buy 5 with 2 coupons

Hot or lean pockets $2.50, Use $.50/3 or $.75/3 or $1/3 from 8/21/11 SS
*Final Cost $2 each when you buy 3 with 1 $.75 coupon

Green Giant boxed Veggies $1, Use $.60/3 from 10/2/11 SS
*Final Cost $.60 each when you buy 3 with 1 coupon

Tyson bagged chicken 6.99
Sara lee oven fresh pies BOGO
Digiorno or California pizza kitchen small pizzas $3
Hungry man meals $2.50

Other
Solo cups $2.50, Use $1/2 from 11/6/11 SS
*Final Cost $2 each when you buy 2 with 1 coupon

Pet
Fancy feast or mighty dog canned foods 20/10
Purina dog chow or friskies dry cat food 10.99
Purina beggin’ strips, tbonz porterhouse, chef michael chicken or filet mignon 8.99
Whisker lickin’s cat treats $1, Use $.75/2 from 9/11/11 RP or 10/2/11 RP
*Final Cost $.25 each when you buy 2 with 1 coupon ***new coupon policy, they may cap the coupon at $1, will need to test

Final costs assume doubled coupons

Advertisements

Giant Eagle 11/3 to 11/9

Here is a first look at the new Giant Eagle ad. I will be checking prices and looking for deals on Thursday.  Look for more deals to be posted by Friday.

Fuelperks deals

Bonus .10 fuelperks wyb $20 of the following ( has ADV shown unless noted otherwise)
**LOL butter quarters, tub 15-16oz $3
**Nestle morsels $2.50
**Carnation evap. Milk $1.25, Use $.50/2 from 10/30/11 SS or 9/25/11 RP
**Philly cream cheese $1.25
**Reddi whip $2
**Pillsbury or robin hood flour $2.50
**Eagle brand sweetened condensed milk $3
**Holiday Hershey kisses $2.50
**Pillsbury crescent rolls $2, Use $.50/2 Printable http://www.coupons.com
**Betty Crocker cookie pouches 1.99
**Betty Crocker supreme brownie mix 2.25
**Vlasic spears or sandwich stackers $2, Use $.75 from 9/11/11
**GG large size veggies, create a meal or just for one $2.50
**Marie callenders fruit or cream pies 5.99
**Cool whip $1
**Crisco oil 3.49
**Pillsbury cake mix $1
**Stove top stuffing $1.25
**Campbells cream of mushroom or chicken soup $2
**Kens dressings $1.67 (NO ADV)
**Pillsbury pie crusts $2.50 Use $.50/2 Printable http://www.coupons.com
**Pillsbury frosting $1.67 (NO ADV)
**Swanson broth 5/3

Bonus .20 fuelperks wyb $15 of the following (ADV shown for all)
**Suave shampoo/conditioner $1.50 Use $.1/2 for kids from 10/16/11 RP
**Dove shampoo/conditioner $3.50
**Tresemme hair care $3.50

CAT deals
$5 oyno wyb $25 of the following (ADV shown for all)
**Folgers regular or Colombian coffee 8.99, Use $1 from 10/2/11 RP
**Folgers k-cups or dunkin donuts coffee 7.99
**Smuckers strawberry jam $3
**Hungry jack pancake mix or syrup $2.50
**Hungry jack pancake mix pouches $1
**Smuckers frozen snack’n waffles $3
**Jif $2.50
**Smuckers jam, jelly or simply fruit $2

$5 oyno wyb $25 of the following (ADV shown for all)
**Cottonelle 6.99
**Viva 6.99
**Huggies diapers, pull ups or wipes 9.49
**Cottonelle moist wipes refills $3.50
**Kleenex $1.25

Produce

Red seedless grapes .99lb
Blackberried or red raspberries BOGO

 Dairy Case

Coffee mate flavored creamers $1.50, Use $.50 from 10/30/11 RP
*Final Cost $.50 each

Sargento sliced cheese $3, Use $.75 or $.55 or $1/2 from 10/9/11 SS
*Final Cost $1.50 each

Yoplait greek yogurt $1
Florida natural oj or grapefruit $3
Bl sour cream or dips 1.69
Lactaid lactose free yogurt 4 packs $2
Dannon yogurt cups 20/12
Kraft singles $2.50
Breakstone cottage cheese $3.50

Grocery

Hamburger, tuna or chicken helper $1, Use $.75 from 9/11/11 GM or 10/2/11 GM
*Final Cost $.50 each when you buy 3 with 1 coupon

Old el paso refried beans, taco shells or tortillas $1.25, Use $.50 from 9/18/11 SS
*Final Cost $.25 each

Chex mix or bugles $3, Use $1/2 or $.50/2 from 10/23/11 SS
*Final Cost $2.50 each when you buy 2 with 1 coupon

Pringles $1.50, Use $1/4 from 10/30/11 PG
*Final cost $1.25 each when you buy 4 with 1 coupon

Progresso classic soups $1, Use $1/4 from 10/23/11 SS
*Final Cost $.75 each when you buy 4 with 1 coupon

Keebler fudge shoppe or pecan sandies, sunshine cheez-its $2.50, Use $1/2 from 9/18/11 RP
*Final Cost $2 each when you buy 2 with 1 coupon

Domino sugar 3.29, Use $.50 from 10/16/11 RP
*Final Cost $2.29 each

Land o’ frost wrap kits 5.99, Use $1 from 10/30/11 RP
*Final Cost $4.99 each

Lays potato chips, Tostitos chips or salsa, cheetos or rold gold pretzels $2.50 – $1 off instantly 4/9
Kelloggs poptarts and cereal $2.50
Nabisco grahams or nilla wafers or toasted chips $3
Dole fruit bowls or jars $2.50 – $2 off instantly 4/8
Emerald cashews, mixed nuts, or almonds BOGO
Pop secret BOGO
Contadina canned tomatoes $1
Del Grosso pasta or pizza sauce $1.25
Heinz ketchup 40oz $2
Johnsonville breakfast links, patties, chicken or smoked sausage links 3.99
Butterball turkey bacon or shaved lunchmeat $3
OM bologna, franks or turkey franks BOGO
OM regular sliced bacon or precooked bacon 3.99
Cascadian farm cereal or bars 3/9
Grande tortilla chips BOGO, use $1 from 9/11/11 SS
Kettle brand chips $2.50
Snikiddy snacks $2.50

Beverage

Pepsi cubes 2/13 – $2 off instantly 2/11
Folgers k-cups or dunkin donuts coffee 7.99
Mountain dew 2 liters $1.25 – 1 free instantly $1
Gatorade $1
Propel 6 packs $3
Red bull 4 packs 5.99
7up, a&w , Sunkist 6 packs $2.50
Coke 6 packs or 8 packs $3.33
Powerade 8 packs 2/8 – 1 free instantly 3/8
Vitaminwater or smartwater $1.25
V8 v-fusion or v-fusion smoothies $2.50
Knudsen organic very veggie juice $3

Frozen

State fair mini corn dogs $2.75, Use $.55 from 9/25/11 RP
*Final Cost $1.65 each

Gorton fish fillets, tenders sticks or grilled fillets $3.50, Use $.50 or $1/2 from 9/11/11 SS
*Final Cost $2.50 each

Stouffers entrees $2.50
Pillsbury frozen grand biscuits $3
Quorn frozen meatless chik’n or turk’y products $4
WW smart ones entrees or desserts $2.50
Ore-ida potatoes $3 – 1 free instantly 3/6
GE pizza 2/9
Tgi Fridays snacks $2.50
On-cor classics 3/9.99
Turkey hill $3.33
Jimmy dean breakfast bowls or omelets $2.75
Perdue bagged chicken 6.99
BE steamfresh blends, baby blends or lightly seasoned veggies $2.20

Other

Resolve pre treat triggers $2, Use $.50 from 10/9/11 SS
*Final Cost $1

Hefty one zip value pack freezer or storage bags $3,  Use $1/2 from 8/14/11 RP
*Final Cost $2.50 each when you buy 2 with 1 coupon

Ajax $1, Use $1/2 from 8/14/11 SS or 10/2/11 SS

*Final Cost $.50 each when you buy 2 with 1 coupon

Zone perfect bars .99

Renuzits adjustable $1

Lysol cleaners, triggers or aerosols, wipes $2

Not in ad

Snuggle Fabric Softener Sheets (40 ct) $2.19,Use $.75  from 10/2/11 RP
*Final Cost $.69

Tofurkey $3.19, Use $.75 printable
*Final Cost $1.69

Carolina Rice $1.69, Use $.50 from9/11/11 RP
*Final Cost $.69

Final costs assume doubled coupons
Need to order coupons? Start Saving Money with BlissCoupons.com

Giant Eagle

Sale dates: 10/26/11 to 11/1/11

Updated 10/27/11

Here is a first look at the new Giant Eagle ad. I will be checking prices and looking for deals on Thursday. Look for more deals to be posted by Friday.

Produce

Red seedless grapes $.99lb
Fresh Express $2.50
Red Peppers $2.99 lb
Northwest Pears $1.69
Idaho Potatoes 5lb bag $2.99

Halloween Candy

Mars, Nestle, Hersheys assorted fun size candy $1.99, Use $1 printable
*Final Cost $.99 each
Brachs Candy Corn $1.25

Dairy

Pillbury Cookies or Sweet Moments $2.50, Use $1 from 9/11/11 GM for SM,
*Final Cost $1.50 each for sweet moments

International Delight Creamer $3, Use $.50/1 Printable
*Final Cost $.50 each printable for different product

Heluva Good Sour Cream $1.75, Use $.50 Printable
*Final Cost $.75 each *only for buffalo wing dip…not in my store

Pillsbury Grands $1.25, Use $.30/2, $.40/2 from 10/2/11 GM
*Final Cost $.85 each when you buy 2 with 1 $.40/2 coupon

Deans TruMoo 1% gal. $3.99, Use $.55 from 10/9/11 or 10/23/11 SS
*Final Cost $2.89 each

Philadelphia Cooking Crème $2.50
Chobani Greek yogurt cups $1
Tropicana Pure Premium oj or Trop50 $3
Dannon activia or crush cup 4 packs, drink or coolision packs $2

Frozen

Edy’s ice cream $3.33 – 1 free instantly $2.50
Lean Cuisine entrees $2.50
Totinos party pizza or pizza rolls $1.25
Stouffers French bread pizza $2
Pillsbury toaster strudel or scrambles $2.50 – $2 off instantly on 4, Use $.50/2 from 9/11/11 GM
*Final Cost $1.50 each when you buy 4 with 2 coupons
Eggo Waffles $2.50
Hanover Gold/Silverline veggies $1.66, Use $1/3 Printable
*Final Cost $1.33 each when you buy 3 with 1 coupon

The Philly Steak BOGO
McCain Potatoes $2.50
Boston Market Homestyle Meals $2.50
Hot or Lean Pockets $2 , Use $.75/3 from 8/21/11 SS or $.50/3 or $1/3 from 8/21/11 SS
*Final Cost $1.50 each when you buy 3 with 1 $.75/3 coupon

Grocery

Nature Valley granola $2.50 – $2 oyno on 4, Use $50 from 10/23/11 if sweet and salty included
*Final cost $1 each when you buy 4 with 4 coupons
Betty Crocker Fruit by the Foot, Roll-ups, Gushers $2, Use $.50/2 form 10/9/11 SS
*Final Cost $1.50 each when you buy 2 with 1 coupon

Kelloggs Rice Krispies Treats, Special K bars, Fiber Plus Bars $4.50
Dole Fruit cups $1.66, Use $.75 each from 9/18/11 SS
*Final Cost $.18 each

Progresso soup $1.25, $1/4 from 10/23/11 SS
*Final Cost $1 each when you buy 4 with 1 coupon

Mcllhenny Tabasco sauce $1.50, Use $.75 from 9/18/11 SS
*Final Cost $0 (only till 10/31/11)

Oreos, Fig Newtons or Nutter Butters $3

General Mills Cheerios or Lucky Charms $3.33, Use $1/3 from 10/23/11 or 10/2/11 SS
Kellogg’s Fruit Loops or Raisin Bran $2.67
Cap’n crunch cereal $2.50
Life cereal $2.50
Kashi cereal or hot cereal 8 pks $3
Bear naked granola $4
Quaker instant oatmeal $2.50
Quaker chewy granola bars $2.50
Aunt Jemima Pancake mix or syrup $2.50
Quaker mini rice cakes $1.66
Frito Lay Doritos or Ruffles $3.50
Cheez-its or Club Crackers $2.50

Campbells condensed soups $1

Kraft shapes or easy mac cups $1.25
Del Grosso pasta sauce 4/9
Starkest solid white tuna or chunk light pouches $1.25
Mccormick brown gravy mix BOGO

Smuckers grape jam or jelly $2.50

Baking

Betty Crocker cake or brownie mix (not supreme) $1.25
Betty Crocker cake frosting $1.66
Gold medal flour $2.49
Nestle toll house morsels $4.99
Cake Mate decors or gels $1.50

Meat

Bar-S Franks $1, Use $.75/2 Printable  no longer available – use $.75/2 from 10/23/11 RP
*Final Cost $.25 each when you buy 2 with 1 coupon

Ballpark Franks BOGO
Johnsonville breakfast links or patties, chicken or smoked sausage links 3.99, Use
*Chicken sausage $1 from 9/11/11 or $.75 from 9/11/11 SS
*Any sausage $.50/1 from 9/18/11 or 10/16/11 or $1 from 10/16/11 SS

Oscar Myer value pack shaved lunchmeat $3.50
Hillshire Farm ultra thin slice lunchmeat $3.50, Use $.35 from 10/16/11 RP
*Final Cost $2.80 each

Farmland sliced bacon $4.29

Beverage

Pepsi 12 packs 3/11 – free bag Doritos on 3
Maxwell house coffee (not decaf) $8.49
Smartwater $1
Fuze or Honest tea $1.25
Gatorade 8 packes $5
Propel powder packets $3
Salada tea $1.99, Use $.75 Printable
*Final Cost $.49 each

Juicy Juice $2.50
Kool Aid envelopes $.12

Other

Dial 3 bar or complete pump, tone 2 bar $1.66
Softsoap hand soap $1

Snuggle Fabric Softener Sheets (40 ct) $2.19,Use $.75  from 10/2/11 RP

*Final Cost $.69

Fuel Perks (FP) Deals

Excedrin 100 ct (not gel tabs or pm) $7.99 – .10 FP

Bonus .20 FP on every $50 spent on these select retailer gift cards:
**Lowes
**Amazon
**Jcpenney
**TJ Maxx
**Pottery Barn
**Bass Pro Shops – $5 oyno on $50 or more

Bonus .20 FB on 2 Slimfast products
**Slimfast shakes or mealbars $4.99, Use $1 Printable http://www.couponnetwork.com/?gclid=CIuMh5m4hKwCFSkBQAodu3UXMg
**Slimfast snack bars $3.99

CAT Deals

Tombstone Pizza $4, $2 CAT on 3, Use $1/3 Printable *no longer available
*Final Cost $3 each when you buy 3 and use 1 coupon

Yoplait yogurt cups 20/12 – $2 CAT on 20

$2 CAT on 2 of the following:
*Gillette men’s body wash $3.50, Use $2 from 10/2/11 PG (till 10/31/11 only)
*Old spice body wash, deodorant,body spray $3.50, Use $2 from 10/2/11 PG (till 10/31/11 only)
*Final Cost $.50 each when you buy 2 Gillette with 2 coupons
*Final Cost $.50 each when you buy 2 Old Spice spray with 2 coupons

$6 CAT on $25 of the following

**Tide and stain releasers 5.99
**Downy 5.99
**Bounce dryer sheets 5.99
**Charmin 6.99
**Bounty 6.99
**Cascade gel, powder or action packs 6.99
**Mr. clean liquid or sprays $2.50
**Febreze air effects $2.50
**Set &refresh $2.50
**Dawn $2.50
**Iams dry dog food 40lbs 34.99
**Iams dry cat food 6-6.8lb 2/20
**Pampers baby dry, cruisers, or easy ups/ wipes 9.49
**Duracell 2/20


Final costs assume doubled coupons

Here is a first look at the new Giant Eagle ad. I will be checking prices and looking for deals on Thursday. Look for more deals to be posted by Friday.

Fuel Perks Deals

Keebler cookies $2.50, Buy 4 Get $.10 Fuelperks,
Use $1/2 from 9/18/11 RP
*Final Cost $2 each or $1.25 each when you buy 4 and consider fuelperks

CAT Deals

$5 oyno wyb 6 of the following
**Smart ones classic favorite entrees or desserts $2, Use $1/5 Printable
**Smart ones entrees $2.50, Use $1/5 Printable
**Smart ones satisfying selections $2.50, Use $1/5 Printable
**Ore ida potatoes 3/9
**Heinz ketchup 40 oz or organic 15 oz $2.50
**Heinz chili or cocktail sauce $2.50, Use $.35 on Cocktail sauce printable
**Classico pasta sauce or basil pesto $2.25
*Final Cost $1.67 each after CAT when you buy any combo of $2.50 products listed with no coupons!

$1 oyno wyb 2 Digiorno pizza $6, Use $2 Facebook
*Final Cost $3.50 each when you buy 2 with 2 coupons

$2 oyno wyb 2 Angel soft or Sparkle $5.50
Produce

Broccoli BOGO
8oz mushrooms BOGO
Farmers Market cut fresh fruit BOGO

Grocery

Chex mix or bugles $2, Use $1/2 from 10/2/11 GM
for Chex Mix, Use $.50/1 Bugles printable
*Final Cost $1.50 each for Chex Mix when you buy 2 with 1 coupon
*Final Cost $1 each for Bugles

Redpack tomatoes $1, save $1 instantly when you buy 5
*Final Cost .75 each when you buy 5

Pop secret $2.50, Use $1/2 from 9/11/11 RP
*Final Cost $2 each when you buy 2 with 1 coupon

Swanson broth aseptic pack $2, use $.40/2 from 10/2/11 SS
*Final Cost $1.50 each when you buy 2 with 1 coupon

Lance sandwich crackers $2.50 – $2 off instantly 4/8, Use $.55 Printable
*Final Cost $1.45 each when you buy 4 with 2 coupons

Triscuits, wheat thins, ritz crackerfuls $2.50, Use $.75 from Crackerfuls Facebook
*Final Cost $1 each for Crackerfuls

Tetley tea $2.50, Use $.50 from 10/16/11 SS or Printable
*Final Cost $1.50 each

Folgers coffee $4.50, Use $1 from 10/2/11 RP
*Final Cost $3.50 each

Vitaminwater $1 – 4 free instantly 1$2.50
Campbells chunky soups and bowls $1.50, various printables
Chef Boyardee $1.50
Snack pack pudding $1
Kellogg’s poptarts 8ct $2, use $1/2 printable
*final cost $1.50 each when you buy 2 with 1 coupon

Kellogg’s cereal $2
Lays potato and kettle chips $3
Orville Redenbacher popcorn $3.50
General Mills cereal $2.50
Pepsi 2 liters 3/$4 – 1 free instantly 4/4
Emerald dry roasted peanuts $2.50
Post cereal $2.50
Powerade $1 – 2 free instantly 12/10
Quaker quick or old fashioned oats BOGO
Bumble bee chunk light tuna $.88
Peter pan peanut butter 2.29
Heinz jar gravy $1.50
Barilla pasta $1.25
Light ‘n fluffy noodles or ronzoni pasta $1.50
Bush’s variety beans $1
Hershey’s baking chips $2.25

Dairy

8th continent soy milk $2.50, Use $1 from 6/5/11
RP, Or $1 Printable or $1 Printable
*Final Cost $1.50 each

Bestlife Buttery Spray $1.99, Use $.50 from 10/2/11 SS
*Final Cost $1
Yoplait original, light, or fiber one 4 packs, Go-Gurt
$2, Use $.75 from 10/2/11 GM for Light Yogurt, Use $.75/2 from 10/2/11 GM
*Final Cost $.50 for Yoplait light
*Final Cost $1.25 each when you buy 2 Go Gurt with 1 coupon

International delight coffee creamer $1.50, Use $.55 Printable
*Final Cost $.40

Pillsbury holiday ready to bake cookies $2.50

Frozen

Green Giant boxed veggies $1, Use $.60/3 from 10/2/11 GM
*Final Cost $.67 each when you buy 3 with 1 coupon**
**After the new coupon policy, coupons for multiple items seem to only double to the price of 1

Breyers 3/12, 1 free instantly 4/12, Use $1/2 Facebook printable
*Final Cost $2.50 each when you buy 4 with 2 coupons
Stouffers entrees $2.50
Bagel bites $2

Other

Wisk or All 4.99, Use $2 on Wisk from 10/16/11 RP
*Final Cost $2.99 for Wisk

Palmolive $2.50, Use $.25 from 10/2/11 SS
*Final Cost $2 each

Renuzit adjustables 3 packs $2.50

Soft scrub cleaners or triggers $2.50, Use $.75 Printable
*Final Cost $1 each

Reynolds wrap non-stick pan lining paper $3, Use $1 Printable
*Final Cost $2

Schick HydroShave Gel $2, Use $.75 from 10/16/11RP
*Final Cost $.50 each

Ziploc slider freezer, storage bags, or sandwich bags 2.19
Saran wrap 2.19
Glade aerosols or solids $1
Comet $1

Pet

Purina one or one beyond dry dog or cat food 3-4 lb $5, Use $4 from 10/9/11 SS
*Final Cost $1

Need to order coupons? Start Saving Money with BlissCoupons.com

Final costs assume doubled coupons

I stopped into Giant Eagle last night to pick up some last minute items for our camping trip this weekend. The register spit out a coupon that says there is a Catalina deal on Post Pebbles cereal.

Pebbles cereal is on sale for $2 each, the CAT states:
Buy 3 Get $2 On your next shopping trip
Buy 4 Get $3 On your next shopping trip
Buy 5 Get $4 On your next shopping trip

My plan, buy 5 spend $10 out of pocket, receive $4 off my next trip
*final cost $1.50 each

While this isn’t the best deal on cereal, I am happy with it and will be picking some up this week.

Giant Eagle 10/13 to 10/19

Here is a first look at the new Giant Eagle ad. I will be checking prices and looking for deals on Thursday.  Look for more deals to be posted by Friday.

Grocery
Dole fruit bowls or jars 4/10 $2 off instantly 4/8, Use $.75 SS Printable

*Final Cost $1 each

Swanson broth BOGO, Use $.75/2 from 10/2/11 SS
*Final Cost …need to check

Butterball turkey bacon or shaved lunchmeat 3/10, Use $.65 from 10/9/11 SS
*Final Cost $2.03 each

Campbell cream of mushroom or cream of chicken 5/4, Use $.40/3 printable
*Final Cost $.48 each when you buy 3 with 1 coupon

Progresso traditional soup 8/10,Use $1/4 from 10/2/11 GM
*Final Cost $1 each when you buy 4 with 1 coupon

Libby’s canned veggies 10/10, Use $1/4 from 8/28/11 RP
*Final Cost $.75 each when you buy 4 with 1 coupon

Keebler townhouse or sandwich crackers or grahams 2/5, Use $1/2 printable

*Final Cost $2 each when you buy 2 with 1 coupon

Ortega salsa or taco dinner kits 4/10, Use $1/2 printable

*Final Cost $2 each when you buy 2 with 1 coupon

General Mills cereal (cheerios, brownie crunch) 4/10 – $4 off instantly 4/6
General Mills cereal (honey nut cheerios, fiber one caramel delight) 4/12 – $4 off instantly 4/8
Tostitos or sun chips 2/5 when you buy 2
Snyders of hanover pretzels or tortilla chips 3/7 when you buy 3
Post cereal $2
Jello gelatin or pudding $.75
Shearer’s kettle chips $2.50
San Giorgio or ronzoni smart taste pasta $1.25
Dei fratelli canned tomatoes or pizza sauce $1
Rice a roni or pasta roni $1
Campbells chicken noodle or tomato $.60
DH cake, brownie or frosting $1.25
College inn aseptic broth 2/4

Fuelperks deals
BC fruit snacks, rollups or fruit by the foot 4/10, Get $.20 Fuelperks on 4
Use $.50/2 from 10/9/11 SS or 9/11/11 SS
*Final Cost $.50 each using 2 coupons after fuelperks savings

Pillsbury cresent rolls, sweet rolls, bread cookies or sweet moments 4/10, Get $.10 Fuel on 4
Use $.40 printable for sweet rolls
or $1 printable for Sweet Moments
or $.40/2 from 10/2/11 GM for crescent rolls
or $.40/2 from 10/2/11 GM for sweet rolls
*Final Cost $1.35 each using 2 coupons after fuelperks savings

GM Fiber one, milk ‘n cereal, nature valley bars 4/12, Get $.20 Fuelperks on 4
Use $.50 from 9/11/11 GM
*Final Cost $.50 each using 4 coupons after fuelperks savings

Pillsbury golden layers, cinnamon rolls, grands biscuits or crescents 4/6, Get $.10 Fuel on 4
Pillsbury grands or simply biscuits 4/8, Get $.10 Fuel on 4
Use $.30/2 from 10/2/11 GM for Grands

Bonus .20 fuelperks wyb $25 of the following:
**Maxwell house coffee (excluded Colombian and decaf) 8.99
**Folgers coffee (excludes decaf) 8.99, Use $1/2 from 10/2/11 RP
**Eight o’clock coffee 9.99, Use $1 SS Printable

**Dunkin donuts coffee 7.99
**Folgers gourmet selects k-cups 7.99
**Green mountain k-cups 7.99
**Starbucks coffee 7.99
**GE coffee 2/8

Frozen
Hot or lean pockets 4/10, Use $.50/3 from 8/21/11 SS or $1 from 8/21/11 SS
*Final Cost $2.16 each when you buy 3 with 1 coupon
Totino party pizza 4/5, Get 1 free instantly, Use $.50/2 from 9/11/11 GM
*Final Cost $.60 each when you buy 5 with 2 coupons
*Final Cost $.50 each when you buy 10 with 5 coupons

Hungry man dinners 4/10, Use $1/2 SS printable

*Final Cost $2 each when you buy 2 with 1 coupon

Van de kamp’s fish fillets, tenders or sticks BOGO, Print 2 $1 off Birdseye with Van de Kamp

Jimmy dean breakfast bowls, omelets $2.75, Use $1/2 from 8/28/11 RP
*Final Cost $2.25 each

State Fair mini corn dogs $2.75, Use $.55 from 9/25/11 RP
*Final Cost $1.65 each

BE steamfresh or bagged veggies $1

Dairy
Eggland’s best large eggs 2/4, Use $.35 from 10/2/11 SS

*Final Cost $1.30

Yoplait greek yogurt 5/5, Use $.50/2 from 9/11/11 GM or SS Printable
*Final Cost $.50 each when you buy 2 with 1 coupon

Frigo cheese heads string cheese $3.33, Use $.50 from 10/2/11 SS or 8/21/11 SS
*Final Cost $2.33 each

Sargento shredded cheese $2.50
Minute Maid OJ – $2.50

Parkay sleeve or spray $2

Household
Suave hair care 2/3, Use BOGO from 10/2/11 RP

*Final Cost $.75

Final costs assume doubled coupons

I was a bit late shopping this week, but here are some of the good deals I found.

Coffee Mate $.40 each after q
Aunt Jemima $.25 after q
Pam Cooking Spray $1.99 after q
Idahoan potatoes $.50 each after q
Gillette Body Wash $1 each after q
Milk $1.25

See the full list of matchups here.

Here is a first look at the new Giant Eagle ad.

Grocery

Hunt’s canned tomatoes 14.5oz or sauce 26oz $1, use $1/3 for .45/3 from 10/2/11 SS
*Final Cost $.66 each when you buy 3 with q

Wishbone dressing $2, Use $.40 printable link
*Final Cost $1.20 each

Campbell’s select harvest soup 8/$10, use $1/3 printable
*Final Cost $.92 each when you buy 3 with q

Kellogg’s PopTarts 12ct or Cereal 14oz 3/$8, use $1/3 from 8/28/11 RP
*Final Cost $2.33 each when you buy 3 with q

Idahoan mashed potatoes 2-4oz $1, use $.75/3 printable
*Final Cost $.50 each when you buy 3

Pop Secrete B1G1, use $1/2 from 9/11/11 RP
*Final Cost $2.74 each

Ritz Crackerfuls $2.50, use $.75 from facebook
*Final Cost $1

Pam Cooking Spray $2.99, use $.50 printable
*Final Cost $1.99

Fuel Perk Deals:

GE pasta 12-16oz 10/$10, buy 10 get $.10 fuel perks
GE pasta Sauce 24oz 8/$10, buy 8 get $.10 fuel perks
GE potato chips 11oz 4/$10, buy 4 get $.10 fuel perks
GE broth aseptic pack 32oz 6/$10, buy 6 get $.10 fuel perks
GE soup aseptic pack 17oz 8/$10, buy 8 get $.10 fuel perks
GE cookies from the bakery 12 pack 3/$10, buy 3 get $.10 fuel perks
Farmer’s Market croutons 5oz 4/$7, buy 4 get $.10 fuel perks

Buy 4 of the following and receive 20 cents in bonus fuel perks

Kellogg’s special K cereal bars 4.8oz $3
Kellogg’s nutri-grain bars $3, use $1 off printable
Kellogg’s fiber plus bars 6oz $3
Kellogg’s fruit snacks 8oz $2.50

Post Cereal (family size) $3
Mrs. Buttersworh pancake mix 32oz or syrup 24oz $2.50
Mott’s apple juice 64oz $2.69
Hunt’s manwich 16oz 8/$10
Knorr side dishes 3-6oz $1
Starkist chunk light tuna 5oz in oil or water 5/$4
Campbell’s condensed soup bowls or soup in hand $1
Betty Crocker cookie pouches 17oz $2
Betty Crocker Supreme Brownie Mix 16-19oz $2.25

Dairy

CoffeeMate Flavored Creamer 16oz (dairy) $1.50, Use $.55 or $.75/2
*Final Cost $.40 each

Milk (half gallon) $1.25
Kraft American Singles 14-16oz $2.99
Land O Lakes margarine qtrs, tubs, or spreadable butter w/canola oil 7-16oz $1.50
Dannon Activia or Crush Cups 4 pack, or Coolisions 8 pack $2
Pillsbury Crescent or Sweet Rolls 8-14 oz (dairy) $2
Market District spreads 8oz 2/$10, buy 2 get $.10 fuel perks

Frozen

Mr. T’s Pierogies 12-17oz $2, Use $1/3 from 10/2/11 RP
*Final Cost $1.66 each when you buy 3 with q

GE ice cream 3/$10
Klondike Bars 3/$10
Stouffer’s Frozen Entress 8-20oz $2.50
Healthy Choice café steamers or complete meals 9-12.5oz $3
Aunt Jemima waffles 12.3oz BOGO

Other

Gillette Body Wash $3, Use $2 from 9/30/11 PG
Final Cost $1 each

Buy $10 worth of the following in a single transaction and get a $3 CAT
Dial or Tone Body Wash $3.00
Dial 8 Bar, 12 NutriSkin Lotion, or 32-52oz Liquid Hand Soap Refill $3.50

Buy any 2 items below in a single transaction and get a $3 CAT
Quilted Northern Bath Tissue $6.49
Brawny Paper Towels $6.49, Use $1/2 or .50 from 9/25/11 SS or 8/14/11 RP

*Final costs assume doubled coupons*

New to Couponing? See our How To Guide and review GE’s coupon policy

Here are some super deals I found at Giant Eagle this morning

Kraft cheese is working on shelf price, I bought 5 for $12.50 and received the $5 CAT
Final cost $1.50 each

Betty Crocker Potatoes, I bought 2, used .50 q and .50 eOffer
Final cost $.25 each

Totinos Pizza Rolls, I bought 2, used .40 q and .40 eOffer
Final cost $.40 each

Scrubbing bubbles aerosols, I bought 2, used $2 q and $2 eOffer and received $2 CAT
Final cost $0

Glade solids, I bought 2 for $2 and received $2 CAT
Final cost $0

Bag of bananas for $.99

Tax $.62